środa, 5 listopada 2014

kasza pęczak z sosem grzybowym


Udało Wam się zebrać trochę grzybów tej jesieni? Mamy propozycję na nieskomplikowanie danie z ich udziałem. Grrzyby świetnie komponują się z wszelkiego rodzaju kaszami, szczególnie polecamy pęczak i gryczaną. Danie choć szare i niezbyt urodziwe nadrabia prostotą i smakiem.


Sos grzybowy:
10-12 suszonych grzybków leśnych
cebula
ząbek czosnku
400 g śmietany
sól, pieprz, zioła
ostra papryczka
masło
natka pietruszki
*zasmażka (masło, mąka)
* pieczarki

1. Grzybki suszone połam i gotuj w niewielkiej ilości wody (w maleńkim garnuszku) do miękkości.
2. Podsmaż poszatkowana cebulę i czosnek na maśle.
*3. Oczyść i obierz pieczarki. Następnie potnik w talarki i dodaj do cebuli. Posyp solą, duś do miękkości, następnie zdejmij pokrywkę i pozwól żeby się przyrumieniły.
4. Kiedy grzybki suszone delikatnie przestygną, wymieszaj je ze śmietaną i dodaj całość do pieczarek. Utrzymuj patelnię na małym ogniu, cały czas mieszaj, aż do zgęstnienia sosu. *W razie potrzeby dodaj odrobinę zasmażki. Dopraw.

1 szklanka kaszy pęczak
sól

1. Kaszę przepłucz w zimnej wodzie, w lekko osolonej wodzie. Jeśli wcześniej zaplanujesz jej gotowanie dobrze jest ją również odstawić, moczącą się w wodzie na 2 godziny.
2. Wrzuć kaszę do gotującej się wody w garnku, gdzie woda powinna przynajmniej podwoić kaszy. Gotuj pod przykryciem aż kasza wchłonie całą wodę.
3. Przygotuj małą miseczkę (np. sufletówkę) i talerzyk. Miseczkę wypełnij gorącą kaszą, przykryj ją talerzykiem. 
4. Po 7-10 minutach zdejmij mały talerzyk, przykryj miseczkę głębokim talerzem i szybkim ruchem odwróć go. Zdejmuj miseczkę powoli, lekko przekręcając ją. Talerz wypełnij sosem grzybowym. Wszystko posyp natką pietruszki.


2 komentarze: