niedziela, 5 stycznia 2014

paella z tofu

Potrawa pochodząca z Walencji. Jej podstawowym składnikiem jest podsmażany ryż z odpowiednimi przyprawami, głównie szafranem. Wykorzystałam gotowy mix przypraw do paelli, przywieziony prosto z Hiszpanii, który dostałam w prezencie. Kompozycję przypraw możecie oczywiście stworzyć sami. Przepisem pochodzącym z południowo-wschodniej części kraju podzieliła się ze mną znajoma, która nie po raz pierwszy zdradza mi tajniki kuchni hiszpańskiej..

Składniki:
100 g ryżu białego
100 g tofu
żółta papryka
duży pomidor
cebula
2-3 ząbki czosnku
oliwa
sól, pieprz

przyprawy:
gotowy mix lub suszone i zmielone: papryka ostra i słodka,
 tymianek, szafran, goździki, kurkuma, pietruszka, rozmaryn

Paprykę i pomidora oczyść i potnij w paski o długości około 5 cm. Tofu pokroj w kosteczkę. Cebulkę poszatkuj i podsmaż na 3 łyżkach oliwy, pod koniec smażenia dodaj czosnek wyciśnięty przez praskę. Dodaj warzywa i tofu, smaż przez kilka minut. Dodaj ryż i podsmaż go z pozostałymi składnikami przez chwile. Zalej wszystko 300ml wody i duyż pod przykryciem około 20- 25 minut mieszając co jakiś czas. W razie potrzeby dodaj więcej wody i oliwy. Pod koniec duszenia dodaj przyprawy oraz sól i pieprz do smaku.

Podobno paellę powinno się jeść prosto z naczynia, w którym została przygotowania, ale to już twoja sprawa jak masz zamiar ją spożywać. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz